Loading...

بهترین روغن موتور

بهترین روغن موتور

یکی از سوالاتی که ذهن همه رانندگان را به خود مشغول می کند این بوده که بهترین روغن موتور برای خودرو کدام است و بهترین روغن موتور برای عملکردی عالی در موتور خودرو چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ در ابتدا باید گفت که همه روانکارهای خودرویی و صنعتی از دو بخش ...

در ابتدا باید گفت که همه روانکارهای خودرویی و صنعتی از دو بخش روغن پایه و ادتیو تشکیل شده اند. روغن پایه از نفت خام (و جدیدا در آزمایشگاه به صورت مصنوعی) به دست می آید و در حدود 80% تا 90% از روانکار را تشکیل می دهد و مواد افزودنی (ادتیو) که برای افزایش خواص و طول عمر روغن پایه به آن افزوده می شود و در نتیجه کیفیت و عملکرد هر روانکار مانند روغن موتور به روغن پایه و مواد افزودنی اش بستگی دارد و هیچ ربطی به برند تولید کننده آن ندارد و اگر روغن موتور برندی خاص بهتر می باشد این بهتر بودن به کیفیت مناسب روغن پایه و ادتیو بکاررفته در آن برمی گردد.

همواره تمام کارشناسان روانکار ذکر کرده اند هیچ پاسخی برای این سوال که چه روغنی بهترین است وجود ندارد و استفاده از واژه بهترین روغن موتور برای ماشین من، اشتباه است.

برای روغن موتور دو آیتم تعریف می شود 
1- سطح کیفیت آن که به روغن پایه و مواد افزودنی بستگی دارد و توسط انجمن نفت آمریکا (API) تعریف می شود و برای هر خودرو با مدل و سال طراحی خاص خود، سطح کیفیت خاص خود را می طلبد. روغن های موتور، برای خودروهای بنزینی که برای هر سطح کیفیت با دو حرف معرفی می شوند. حرف اول S اشاره به Service Station یعنی ایستگاه های تعویض روغن، گاراژها و بنگاه های فروش خودروها دارد و حرف دوم که با یکی از حروف الفبای انگلیسی، از A تا سطح کیفیت فعلی N (سال 2014 میلادی) مشخص شده است. روغن های موتور، برای خودروها و دستگاه های دیزلی که به حرف C مخفف کلمه Commercial (وسایل نقلیه تجاری، کشاورزی و ناوگان حمل و نقل) و یکی از حروف الفبای انگلیسی، از A تا J (فعلا تا سال 2014 ، J می باشد) که بعد از حرف C نوشته می شود، مشخص شده است.
 2- گرانروی (ویسکوزیته) که انتخاب آن به شرایط آب و هوایی در هر منطقه و شرایط موتور بستگی دارد. انجمن مهندسین خودرو (SAE)، به دلیل اهمیت گرانروی، اساس طبقه بندی روغن موتور را بر این ویژگی بنا نهاده است، به طوری که در این سیستم دو گروه از درجه های گرانروی مورد تعریف قرار می گیرند.

یک گروه دارای حرف Winter=W (روغن های چند درجه ای) و دیگر گروهی که بدون حرف W است (روغن های تک درجه ای). درجه های دارای حرف W معرف گرانروی روغن در زمستان یعنی متناسب بودن آن برای کار در فصول سرد سال و قابلیت روغن برای پمپ شدن در دمای پایین است.

پس نتیجه می گیریم که اگر روغنی برای خودروی A بهترین روغن موتور می شود، امکان دارد این محصول برای خودروی B ، دیگر بهترین روغن موتور نباشد.

لذا در هر زمان مراجعه به اتو سرویس، نگویید بهترین روغن موتور بگویید " مناسب ترین روغن موتور برای خودروی من " 


ارسال نظر

تعريفي كوتاه از نانو تكنولوژي

در سالهاي اخير، پيشرفتهاي تكنولوژي وسايل و مواد با ابعاد بسيار كوچك به دست آمده است و به سوي تحولي فوق العاده كه تمدن بشر را تا پايان قرن دگرگون خواهد كرد ، پيش مي رود . براي درك بهتر اندازه هاي مادون ريز ، قطر موي سر انسان را كه يك دهم ميليمتر است در نظر

ادامه

زمان مناسب تعویض روغن موتور

آیا شما هر ۵۰۰۰ کیلومتر روغن موتور ماشین خود را تعویض می کنید؟ اکثر رانندگان با تبلیغاتی مواجه هستند که به آنها پیشنهاد می کند که روغن موتور ماشین خود را هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنند، اما حقیقت این است که این مسافت دیگر تعیین کننده نیست. بله روغن موتور سیاه

ادامه